Hodiny 7. 4. 2025

74. pěší pluk v Jičíně

Obrázek

V neděli 6.4.2025 proběhla v Jičíně akce 74. pěší pluk v Jičíně.

Vojáci se sešli u pomníku K.H. Borovského v Jičíně. Zde si jednak připomenuli,  kdo byl K. H . Borovský, potom zde mluvili zejména o vedle stojících kasárnách, které patřily Zeměbraneckému pěšímu pluku č. 11 Jičín.

U kasáren se vojáci seřadili do formace a za hlasitého budnování vyrazili skrz Valdickou bránu ke kostelu sv. Jakuba Většího.

V tomto kostele jsou umístěny desky se jmény padlých důstojníků 74. pěšího pluku. Jednotka byla vytvořena v roce 1860 a jako doplňovací oblast mu byla přidělena velká část dnešního Královéhradeckého kraje. Jednotka byla poprvé nasazena v roce 1866, účastnila se okupace Bosny a Hercegoviny a nakonec byla vyslána do 1. světové války. V současnosti vojáky Jičínského regimentu připomíná Klub vojenské historie Jičín. Klub vystupuje v uniformách, které měl 74. pluk při svém založení a absolvoval v nich válku v roce 1866.

 

Obrázek

V letošním roce navíc Jičínská kadetní setnina 74. pěšího pluku slaví 10 let!

Při srovnání s jinými kluby jsme stále nováčci, ale jsme stále jedineční!
Je pravda, že někteří naší činnosti nevěřili, ale za těch 10 let naší existence jsme hodně dokázali a spoustu věcí se nám povedlo!
Naše činnost je stále jedinečná v celé Evropě!

Chceme připomínat veřejnosti, aby  nezapomínala na historii Prusko-rakouské války, která z velké části probíhala v Královéhradeckém kraji.
V roce 2025 se klub rozhodl vydat spolkové vyznamenání, které obdrží pouze a jenom ten, kdo bude mít v řadách naší jednotky odslouženo 10 let. Vyznamenání bude udělováno i v dalších letech, ale dostane ho jen ten, kdo tuto podmínku splní! Chceme tak odměňovat členy, kteří zůstali v našich řadách a pořizují si uniformy s vyložením naší jednotky!
V tomto roce bylo uděleno toto vyznamenání Petru Lazurkovi, Matějovi Kavanovi a Zdeňku Studenému.

Za dobu naší činnosti jste si nás mohli všimnout i televizi. Poprvé to bylo v dokumentu „Muži z aleje mrtvých“, v dokumentální serii „Folklorika“ konkrétně „Monarchie stále žije“ a „U kanonu stál“ a
v dokumentu „K poctě zbraň!“, kde jsme účinkovali ve třetím díle.
Naše záběry se ukázaly i v dokumentu „Proměny doktora Tyrše.
Také jsme se účastnili  natáčení šestidílného seriálu „Dcera Národa“

 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Po návštěvě kostela se vojáci přesunuli ke kasárnám 74. pěšího pluku.Je zajímavé, že si ve válce 1866 zabojovala i kasárna 74. pluku, protože byla obsazena saskou pěchotou, která v nich odolávala pruskému útoku.

Tentokrát  vojáci  přímo na nádvoří kasáren předvedli veřejnosti základní výcvik. Veřejnost měla možnost se postavit do tvaru a naučit se něco z toho, co uměli vojáci v roce 1866.
Po cvičení bylo pro vojáky připraveno překvapení. Co by to bylo za narozeniny bez dortu!
Vojáci si pak upravili uniformy na slavnostní zimní, aby lépe snášeli chladnější počasí a vydali se na hřbitov, kde jsou pochováni vojáci z války 1866. Cestou bylo předčítáno, jak vypadal Jičín po bitvě v roce 1866 a jak ve městě probíhaly pruské pohřby. Celé akce byla zakončena pietním aktem.

 

Video mapující 10 let Kadetní setniny se můžete prohlédnout zde:

Zpět na výpis